- tomchilatib sug'orish bilan sug'orish Salat
- tomchilatib sug'orish sug'orish Qulupnay
- tomchilatib sug'orish bilan sug'orish Shirin kartoshka
Bir martalik tomchilatib yuboriladigan lentalar ishonch va moslashuvchanlik. Ochiq erga sabzavot etishtirishning o'ziga xos xususiyati - tomchilatib yuborish liniyasi odatda bir martalik. Devor qalinligi 5-10 mill bo'lgan tomchilatib lentalar shlanglar  qo'llaniladi, mavjud hasharotlar soniga va tuproq sharoitiga qarab.
Qalinlashgan tomchi hasharotlar xavfi yuqori bo'lgan joylarda lentalar shlanglar qo'llanilishi kerak.
Qishloq xoʻjaligi davri qisqa (70–150 kun). Ko'proq narsaga bo'lgan ehtiyojni yo'q qiladi qalin devorli va qimmat shlanglar.
Ko'pincha almashlab ekish qo'llaniladi. To'g'ri tomchi lentalarni tanlang ekinlaringiz mos kelishi uchun har bir mavsumda har bir ekinning ehtiyojlari.
Tomchi lenta ko'pincha plastik mulch plenka va o'simliklar bilan bir vaqtda o'rnatiladi.
Bir mavsumli ishlatiladigan tomchi lenta odatda har mavsumda xuddi shunday ishlatiladi.
Agar er ijaraga olingan bo'lsa, tez moslashtiriladigan mobil sug'orish tizimlaridan foydalanishga imkon beradi.
Shu bilan birgalikda qo'shimcha moslashuvchanlikka erishish mumkin AgroTomchi filtrlaridan.
AgroTomchi Sabzavotlar tomchilatib sug'orish tizimlari
AgroTomchi butun dunyo bo‘ylab Sabzavot yetishtiruvchilarning o‘ziga xos ehtiyojlarini qondirish uchun mo‘ljallangan keng assortimentdagi mahsulotlarni taklif etuvchi tomchilatib sug‘orish yechimlari bo‘yicha yetakchi yetkazib beruvchi hisoblanadi. Sabzavotlar sug'orish tizimlari ko'plab afzalliklarga ega, jumladan:
-Yuqori sifatli tomchilatib yuborish liniyalari: AgroTomchi tomchilatib yuborish liniyalari suvning bir tekis taqsimlanishini ta'minlash uchun mo'ljallangan bo'lib, barcha Sabzavot o'simliklari bir xil miqdorda suv va ozuqa moddalarini olishini ta'minlaydi.
-Mandalli tez bo'shatilgan mandal quvurlari: tomchilatib va ​​purkagichli sug'orish tizimlaridagi uchastkali quvurlar, magistral quvurlar sifatida.
-Murakkab filtrlash tizimlari: AgroTomchi tiqilib qolishning oldini oladigan va sug'orish tizimingizning uzoq umr ko'rishini ta'minlaydigan ilg'or filtrlash tizimlarini taklif etadi.
-Oʻrnatish va parvarishlash oson: AgroTomchi tizimlari oson oʻrnatish va texnik xizmat koʻrsatish uchun ishlab chiqilgan boʻlib, paxtakorlarga Sabzavot yetishtirishning boshqa jihatlariga eʼtibor qaratish imkonini beradi.
-Moslashtirilgan yechimlar: AgroTomchi turli xil Sabzavot navlari va etishtirish sharoitlarining o‘ziga xos ehtiyojlariga moslashtirilgan moslashtirilgan yechimlarni taklif etadi.
Tez so'raladigan savollar
Nima uchun arzonroq ko'rinadigan boshqa sug'orish usullaridan tomchilatib sug'orishni tanlashim kerak?
Gap xarajat haqida emas, eng yaxshi sarmoya haqida. Tomchilatib sug'orish Sabzavotning qayta ishlash jarayonida hosildorligini oshirishi, shuningdek, Brix indeksini yaxshilashi isbotlangan. Bundan tashqari, tomchilatib yuborish texnologiyasi suv, o‘g‘it va mehnatni sezilarli darajada tejash imkonini beradi. Iqtisodiy hisob-kitoblar shuni ko'rsatadiki, uzoq muddatda Sabzavotni tomchilatib qayta ishlash tizimi boshqa usullarga qaraganda yuqori iqtisodiy rentabellikni ta'minlovchi eng barqaror tizim hisoblanadi.
Qancha suv ishlatishim kerak?
Suv miqdori ham iqlim sharoiti ETo (evapotranspiratsiya), ham Kc koeffitsienti (hosildorlik koeffitsienti) bilan ifodalangan ekinning fenologik bosqichi bo'yicha hisoblanadi. Sug'orish hajmi (mm/kun) = ETo * Kc. Misol uchun, agar sizning ETo 5,5 (mm/kun) bo'lsa va hosilingiz 0,38 hosildorlikka ega bo'lsa, siz sug'orishingiz kerak: 5,5 * 0,38 = 2,09 mm / kun.
Tomchilatib sug'orishga o'tish orqali qancha suvni tejash mumkin?
Suv toshqini bilan sug'orish bilan solishtirganda, siz 30% gacha suvni tejashingiz va ekinlar hosildorligini 30% dan ortiq oshirishingiz mumkin. Masalan, AQSHning Kaliforniya shtatida oʻtkazilgan tadqiqotlar suvdan kamroq foydalanish bilan hosildorlikning 82 t/ga dan 104 t/ga gacha oshganini koʻrsatdi.
Sabzavotga ko'proq suv kerakligini qanday bilasiz?
Mutaxassis yoki yo'riqchining aniq ko'rsatmalariga rioya qilish bilan bir qatorda, sizning dalangiz yoki hududingizda suv tanqisligini aniqlashga imkon beruvchi o'simlikning ba'zi belgilari mavjud. Biroq, ko'p narsalarda bo'lgani kabi, bu alomatlar paydo bo'la boshlagandan so'ng, hosilning pasayishi natijasida hosilingiz allaqachon zarar ko'rgan bo'lishi mumkin.
Sabzavotlar sug'orishning eng yaxshi usuli qanday?
Sabzavot yetishtirish uchun 3 ta tomchilatib sug'orish tizimi mavjud: - Sirtda bir mavsum. Bir mavsum uchun yupqa (6 dan 8 milya) tomchilatib yuboriladigan chiziq yoki lenta ishlatiladi. Har bir mavsum oxirida tomchilatib yuborish liniyasi/lentasi qayta ishlashga yuboriladi. Afzalliklar - o'rnatish qulayligi, texnik xizmat ko'rsatish xarajatlarining pastligi va ko'proq iqtisodiy samaradorlik. - Er yuzida olinadigan ko'p mavsumli. Sirtga qalinroq tomchilatib yuborish liniyasi (kamida 30 milya) o'rnatiladi va har mavsum oxirida olib tashlanadi va qayta foydalanish uchun saqlanadi. Xuddi shu tomchilatib yuborish liniyasidan ko'p yillar davomida foydalanishni ta'minlaydi. - er osti tomchilatib sug'orish. Bunday holda, ko'p mavsumda foydalanish uchun er osti 20-30 sm chuqurlikda tomchilatib yuborish liniyasi / lenta o'rnatiladi. Bu sirtni quruq holda saqlashga yordam beradi, bu esa namlikni va kasallik xavfini kamaytiradi.
Sabzavotlar tomchilatib sug'orish bilan qancha vaqt sug'orish kerak?
Har bir mintaqada ekinlarning kunlik suvga bo'lgan ehtiyojini belgilaydigan muayyan ekologik sharoit mavjud. Ushbu omillarni bilish va ularga rioya qilish juda muhimdir. Bundan tashqari, har bir Sabzavot navi va har bir fonologik bosqichda turli xil suv talablari mavjud. Harorat, radiatsiya, shamol, tuproq turi va boshqalarni hisobga olish kerak.